Da li smo spremni za startupe?
24/05/2015Pošto je kraj godine tradicionalno rezervisan za rekapitulaciju dešavanja u tekućoj godini i predviđanja za sledeći period, ostaću dosledan ovom običaju i potrudiću se da u najkraćim crtama prikažem šta se to tačno dešava u ovoj veoma dinamičnoj oblasti.
Kada govorimo o search engine marketingu, druga polovina 2013. godine je donela dosta pretumbacija i promena – Google (kao najdominantniji pretraživač na ovim prostorima, a i šire) je sa novim velikim izmenama algoritma – Pingvin 2.0 i Hummingbird, a zatim i načinom na koji se prikazuju plaćeni oglasi u rezultatima pretrage, ozbiljno uskomešao već dinamično tržište. Ove promene nam govore da je neophodno prilagoditi se novom sistemu rada u kome se mora promeniti perspektiva i baviti se širom slikom.
Na predavanju vezanom za search engine marketing koje sam održao u Link Group-u, govorio sam o razlici između nekadašnjih SEO aktivnosti i onoga na šta je neophodno obratiti pažnju:
Poslednja Google-ova izmena algoritma (Hummingbird) je promenila način na koji Google razume upite. Ranije, kada biste uradili pretragu tipa „Gde mogu da kupim bicikl u Beogradu“ dobili biste rezultate koji u sebi sadrže ključne reči „bicikl“ i „Beograd„. Nakon ove izmene, Google više gleda kontekst upita – dobija „ljudskiji“ element. Sada dobijate rezultate koji se odnose ne samo na prodavnice bicikala u Beogradu već i (ako vam Google prepozna lokaciju) prodavnice bicikala u vašoj blizini.
Šta to u praksi znači? Činjenica da je izmena algoritma zvanično objavljena mesec dana nakon što je stvarno puštena govori da se nisu desile prevelike oscilacije u poseti. To znači da je princip „content is the king“ i dalje aktuelan – ali će lokalni rezultati sve više dobijati na značaju usled kontinuiranog trenda rasta upotrebe mobilnih uređaja. Vlasnici sajtova bi trebalo da pokušaju da predvide šta potencijalni klijenti traže i da kreiraju sadržaj koji će na najbolji način odgovoriti na njihov upit. Zbog toga je posebna pažnja na sajtovima iz užih niša, koji su po prirodi stvari već kontekstualno optimizovani za ovakav tip pretraga.
Blogovanje je i dalje odličan način za privlačenje novih potencijalnih klijenata i kreiranje autoritativnog, relevantnog sadržaja bi trebalo da bude jedan od prioriteta. Na našem tržištu, u poslednje vreme, kroz projekat Bloggers Network, vrši se intenzivno promovisanje blogovanja (kao mogućnosti načina zarade).
U sferi društvenih mreža, Facebook-ovo zvanično obaveštenje da se vidljivost neplaćenih post-ova na stranicama smanjuje u korist plaćenih (što smo svi već osetili na svojoj koži) će dodatno otežati rad svima koji se bave vođenjem ovih naloga i zahtevati dodatnu kreativnost i aktivnosti. Biće potrebno da se dodatno unapredi kreiranje sadržaja – bilo da je u pitanju tekstualni, video ili slikovni sadržaj i na taj način da se sve izbirljivija publika animira i aktivira. Rast popularnosti Pinteresta, Instagrama i sličnih platformi za deljenje foto/video zapisa će se sigurno nastaviti dajući svima (bez obzira na veličinu kompanije) mogućnost da se ozbiljno uključe u promo aktivnosti. Što se tiče Google+ mreže, očekuje se i dalji rast i uvećanje, kako broja korisnika, tako i efekata koje daje (planirano je i puštanje promovisanih post-ova).
Objedinjavanje plaćenog oglašavanja, optimizacije sajtova, kreiranja sadržaja i njegove promocije je trend koji je aktuelan već neko vreme i predstavlja budućnost uspešnog online nastupa.